» Haber Detay

23 Ekim 2011, Perşembe
BURUN ESTETİĞİ

Bu ameliyat ile burnunuzu küçültebiliyor, büyültebiliyor, varsa kemerinizi alıyoruz. Burun deliklerinizi küçültüp, burun ucu düşük ise kaldırabiliyoruz. Özellikle karşıdan bakışta burun ucu  çok geniş ve dağınık duruyor ise daraltabiliyoruz. Tam tersi karşıdan bakışta burun ucu dar ise bir nevi mandalla sıkılmış gibi ise genişletebiliyoruz. Ucu aşırı kalkık ise normale döndürebiliyoruz, burun çok uzun ise kısaltabiliyor kısa ise uzatabiliyoruz. Eğik ve çarpık ise düzeltebiliyoruz.

Burun estetik olarak önemli organlardan biridir. Aynı zamanda birçok görevi vardır. Solunum sistemiimizin başlangıç noktasıdır. Koku almaya yarar. Sesimizin bize özel olmasını sağlar. İnsan vucudunun dış dünyaya açılan kapılarından biridir. Tüm bu fonksiyonlar ve estetik görüntü karşılıklı birbirleri ile etkileşim halindedir. Bu sebepten burun  içi ve dışı ile birlikte bir bütün olarak ele alınması gereken bir organdır. Estetik sorunların fonksiyonel sorunlardan  ayrı olduğunu ve ayrı tedavilere ihtiyacı olduğunu  düşünmek yanlış olur. Burun estetiği kötü ise genellikle fonksiyonları kötüdür. Tam tersi bir burunda nefes almayı engelleyen bir eğrilik varsa  ameliyat  ile bu eğrilik giderilmeden  estetik bir sonuç elde etmek mümkün olması.

Burun ameliyatı ile yapılan işlem  kıkırdak ve kemiklerin yapısını değiştirerek buruna yeniden şekil vermektir. Bunun için   bazen kemikleri ve kıkırdakları azaltmak bazende  tam tersine eksik  yerlerini tamamlamak  ve şekillerini değiştirmek gerekir.

Gediz Tıp Merkezinde  tüm ameliyatlarımızda olduğu gibi estetik ameliyatlarımızı da ı genel anestezi altında yapıyoruz. Ameliyat süresi hastadaki problemlerin büyüklüğüne göre değişiyor. Ameliyatlarımızda detaylara önem verdiğimiz için ameliyat süresi çok kısa olmuyor  yani ortalama 2 ila 4 saati buluyor. Ameliyat sonrası erken iyileşme 1 hafta ancak burnun istediğimiz hale gelmesi 4-6 ayı bulabiliyor.

Burun estetiğini hangi yaşlardan sonra olabilirim?

Bu ameliyat için üst yaş sınırı yok. 70 yaşında ameliyat ettiğim hastalarım oldu. Alt yaş sınırı ise erkek ve kızlarda farklılık gösteriyor.Kızlarda 14-15 ,erkeklerde 17-18 yaştan sonra estetik burun ameliyatı yapılabilir.

Ameliyat olmaya karar verdim. Ne yapmalıyım?

Burun tıkanıklığı, deviasyon ve estetik burun ameliyatı;

Bu, estetik ameliyatın en can alıcı noktalarından birisidir. Estetik burun ameliyatı için başvuran hastaların önemli bir bölümünde sadece şekil bozukluğu değil burun içerisinde de çeşitli problemler görülüyor. Bunların başlıcası burnun orta hattını oluşturan kıkırdak ve kemik yapılardaki “deviasyon” denilen eğriliklerdir. Bu yüzden estetik burun ameliyatı ve burunda tıkanıklığa sebep olan deviasyon, burun içi etleri gibi sorunların beraber ele alınması çok önemlidir. Eğer burnunuzda bir eğrilik varsa bu estetik ameliyatınız sırasında giderilmez ise ameliyat sonrası hem eğrilik hem de nefes alamama sorununuz devam edecektir. Benim için olmaz ise olmaz her iki müdahelenin, yani estetik ve fonksiyonel sorunların birlikte çözülmesidir.

SIK SORULAN SORULAR

1. Ameliyat sonrası hemen burun şekli belli olur mu?

İnsanlar bir şeye karar verdiklerinde bunu hemen elde etmek isteyeceklerdir. Genel kural olarak ödüllerini, olumlu şeyleri hemen isterler. Estetik burun ameliyatından sonrada sonucu hemen anında görmek istemelerinden doğal bir şey olamaz. Burun estetik ameliyatı elbise dikmek gibidir, bir farkla elbiseyi terziden aldığınızda son şeklini almıştır. Estetik burun ameliyatı sonrası ise burun hemen şeklini almaz. Tabiki kabaca değişimi farkedersiniz ama arzu edilen sonucu görmeniz biraz zaman alacaktır. Bu süreç bazen haftaları bulabilir. Acele etmemek gerekir. Önemli olan bu süreçin hep olumlu sonuca doğru seyretmesidir. Burun gün be gün güzelleşmelidir. İyi yapılmış burunda farkı hissetdiren detaylardır. Bu detayların ortaya çıkması 6 ay ila 12 ayı bulabilir.

2. Ameliyat sonrası burun bandajlamanın ne faydası var, burun bandajlanmasa ne gibi zararı olur?

Bandajın amacı şişliklerin hızla inmesini sağlama ve burunu darbelerden korumaktır. Bandaj yapılmaz ise şişlikler biraz daha geç iner, ama nihai sonuç değişmez.

3. Ameliyat sonrası yeni burnumu yadırgar mıyım?

İyi yapılmış bir burnu asla yadırgamaz ve kısa zamanda adapte olursunuz.

4. Sinüzit ameliyatı ile birlikte aynı anda estetik burun ameliyatı yapılabilir mi?

Evet lüzum varsa yapılabilir, bir mahsuru yoktur.

5. Daha önce estetik burun ameliyatı oldum, istenilen sonuç alınamadı. İkinci ameliyat zor mudur? En erken hangi zaman aralığında olabilirim?

Ne kadar sorunlu olursa olsun, gerekirse ikinci bir ameliyatla sorun çözülebilir. Ek bir zorluğu yoktur. Birinci ameliyattan en erken altı aydan sonra yapılmalıdır.

Habere ait görseller...