» Haber Detay

23 Ekim 2011, Perşembe
DIABETİK RETINOPATI (ARGON LAZER)

DIABETİK RETINOPATI (ARGON LAZER)

Diabetik retinopati, diabetin gözleri etkileyen bir komplikasyonudur. Sebebi, gözün arka kısmındaki retinayı besleyen damarlardaki bozukluklardır. Bu damarlar sıvı ya da kan sızdırabilir. Fırça şeklindeki dayanıksız, ince dallar gelişebilir ve yerel genişlemeler gösterebilir.

Retina, gözün mercekten geçen ışınların odaklandığı kısımdır. Buraya düşen ışık ya da görüntüler optik sinir yoluyla beyne iletilirler. Kan ya da sıvı kaçağı retinada harabiyet, yaptığı zaman beyne giden görüntüler bulanıklaşır.

NEDENİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şeker hastalığı vücudun çeşitli yerlerinde kılcal damarlarda hasara neden olmaktadır. Hamilelik, hipertansiyon ve sigara kullanımı gibi durumlar şeker hastalığının retinaya olan zararını arttırmaktadır. Keskin görme noktamız olan makulada ödem oluşmadığı erken dönemde, diabetin gözde yaptığı değişiklikler herhangi bir belirtiye yol açmaz. Bunlar sadece muayenede tespit edilebilirler. Daha ileri seviyelerde, kanama yüzünden görme bulanıklaşır, bazen de tamamen kaybedilir. Bu nedenle altı aylık aralarla düzenli muayene gereklidir.

KİMLERDE DİABETİK RETİNOPATİ RİSKİ YÜKSEKTİR?

Diabetik retinopati, diabeti bulunan herkeste olabilir. En önemli faktör, diabetin süresidir. Süre ne kadar uzunsa diabete bağlı göz hastalığı riski o kadar yüksek olur. Kan şekeri seviyesinin ve kan yağlarının yüksek olması, hipertansiyon ve böbrek hastalığının bulunması diabete bağlı göz bozukluğunu daha da arttırır.

TANI VE TEŞHİS NASIL YAPILIR?

Göz hekimlerince tam bir muayeneden geçmeniz gerekmektedir. Ciddi seviyedeki retinopati bazen hiçbir belirti göstermez ve tedaviye yanıt verebilir. Bu yüzden diabet hastaları, içinde bulundukları riskleri bilmeli ve düzenli olarak gözlerini muayene ettirmelidirler. Muayene sırasında gözbebekleri büyütülür ve oftalmoskop adı verilen cihazlarla ağrısız bir şekilde retina gözlemlenir. Diabetik retinopatiye ait belirtiler varsa özel bir anjio çekimi yapılır, hastalığının evresi ve tedavi şeması belirlenir.

GÖZ ANJİOGRAFİSİ NEDİR?

Öncelikle hastanın gözbebeği damlalar yardımı ile büyütülür. Daha sonra damardan floresein isimli bir boya maddesi verilir ve gözün retina tabakasının fotoğrafı çekilir. Bunun için fundus kamerası adı verilen özel bir cihaz kullanılır. Hasta bu işlem sırasında acı ya da ağrı hissi duymaz. Bazı hastalarda bulantı hissi oluşabilir. Anjiografi çekildikten hemen sonra hasta evine gidebilir veya işine geri dönebilir.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Argon Lazer (Fotokoagulasyon): Damarlardaki kanamaları durduran ve halen tedavideki en etkili yöntemdir. Ufak lazer atışlarıyla makula ödemi oluşturan, kanayan damarlar tıkanır. Retinanın dış bölümlerinde de lazer aracılığı ile yeni damar oluşumlarının önlenmesine çalışılır. Bu yöntem ayaktan yapılır ve gözde herhangi bir ağrıya neden olmaz.

UNUTULMAMALIDIR Kİ!

Diabetik retinopatinin tedavisi, erken teşhisin yanında hastanın diabet tedavisine ve dietine özen göstermesine de bağlıdır.

Diabetik retinopati, hiçbir belirti vermeden de bulunabilmektedir.

Habere ait görseller...